Cinler Neden ve Nasıl Musallat Olur? Korunmak için ne yapmalı? Cin Musallatı olan kişiler ne yapmalı? Cinler gerçekten var mı yoksa Psikolojik bir durum mu? Gece gölge gördüm acaba bu cin mi? Bu ve buna benzer tüm merak edilen Musallat konusunu, Real Medyum sitemizin bu yazı dizisinde sizler için yer veriyoruz.

Cinler Gerçekten var mı ve İnsanlara Neden Musallat Olur?

Yaşadığımız dünya, koca evrenin küçük bir parçasıyken bile bu dünyayı tam anlamıyla bilim dahi tam olarak çözmüş değil. Koca alemde sadece İnsanların olduğunu bilmekte biraz olayın kolayına kaçmak gibi geliyor. İnsanlardan önce ve insanlık tarihi süresince, farklı varlıkların var olduğu, sadece İslam kaynaklarında değil tüm dinlerde ortak bir inanış olarak kabul ediliyor.

Yecüc Mecüc Kıssası, Hz. Süleyman Kıssasındaki cinler bunlardan bir kaç örnek olarak verebiliriz.

Cin ve şeytanlar; saf ateşten, yani, dumansız ateş alevinden ve havadan yaratılmış ruhani varlıklardır.

Cinleri de daha önce zehirli ateşten yaratmıştık.” (Hicr, 15/27);

Eski kavimlerde isimleri farklı telafuz edilsede cinlerin varlığı aşikardır. Kuranda bir çok ayette geçmiş ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) Cinlerden bir topluluğa Kuranı Kerim okuduğu bilinmektedir. Bu olay Kuranı Kerim’de Ahkaf suresinde geçmektedir.

Cinlerinde çok kötüleri olduğu gibi iyileride vardır. Kadın ve Erkek cinsiyetleri olduğu gibi yerler içerler ve bir çok ihtiyaçları vardır.

Cinler, Musallat Oldukları Kişiyi Nasıl Etkiler?

Bu etkiler kişiden kişiye göre değiştiği gibi, musallat durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Genel olarak, musallat olan kişiler daha agresif ve çevresine karşı hırçın olurlar. Yalnız kalma istekleri çok olur, toplumdan soyutlanmaya başlar. Duşta ve tuvallette daha uzun vakit geçirerek, psikolojik olarak ciddi çöküşler yaşar. Musallat olan kişi kendi iç sesi ile sürekli konuşur.


Cinler İnsanlara Neden Musallat Olur?

Cinler ruhani varlıklar olsada, bizlerin çekim alanına geçebilmeleri için bazı sebeplerden dolayı açık kapı bırakabiliyoruz. Bunlardan bazıları nefsimizin isteklerine çok fazla bağlanma, aşırı gaflet, aşırı korku ya da bulunduğumuz yerlerin aşırı pis ve tekinsiz alan olması şeytani cinlerin musallat olması için yeterli sebep olabilmektedir.

Cinler, kötü duygularla, kötü kokular ve korkularla beslenir. Bu tip kişilere musallat olması daha kolaydır ve kişinin iradesine daha kolay müdahale edebilirler.

Diğer ve en çok musallat görülen olaylardan biride tekinsiz yerlere Besmelesiz ve duasız girmekten kaynaklıdır. En çok bilinenler incir ağacının altı, çöplükler, terkedilmiş, eski yerler gibi yerlere girerken mutlaka şu duayı okumalısınız:

اَللَّهُمَّ اِنِّى اَعُوذُبِكَ مِنَ الْخُبْثِ وَالْخَبآءِثِ

Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habâis.

Allah’ım, pislikten ve pis olmaktan (erkek ve dişi bütün şeytanlardan zararlı her şeyden) sana sığınırım.” 

(Buhari, Deavat, 54)

İnancınız ne derecede olursa olsun, iradenizi, duruşunuzu ve düşüncelerinizi güçlü tutmanız bu noktada çok ama çok önemlidir.

Cin Musallat Olmaması için Okunacak Dualar

Cinlere Karşı Okunacak Dua

Sabah ve Akşam Eüzü Besmele çektikten sonra 1 Fatiha suresinin ardından 3 Nas ve 3 Felak suresi okuduktan sonra 7 defa Ayetelkürsi okumak büyük fayda sağlar. Ayrıca, (Berekat) kitabında, imam-ı Rabbani hazretlerinin Cinden korunmak için, La havle vela kuvvete illa billah-il-aliyyil’azim okuduğu yazılıdır.

Ebu Nuaym İbn-i Mesud’dan gelen bir rivayet ise şöyledir:

Cinlerden bir grup, Peygamber efendimize (SAV), elinde bir alevle yaklaşmıştır. Cebrail A.S. gelerek O’na şu duayı öğretti.

“De ki: Ben keremi sonsuz Allah’a, O’nun vechine, O’nun kelimatına (hiçbir kimse o kelimeleri geçemez) sığınırım; semadan inen ve semaya çıkan şeyin şerrinden, arza giren ve arzdan çıkan şeyin şerrinden, gecenin ve gündüzün şerrinden… (Ancak geceleyin ansızın gelen biri müstesnadır ki, o bana hayırla gelir.) işte bütün bu şerlerden, beni sen koru ey Rahman…”

Kaynak: Sorularla islamiyet

Cinler Neden ve Nasıl Musallat Olur? başlıklı bu yazı dizimiz ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızı konu altında ki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Tüm sorularınıza uzman editörlerimiz ciddi bir titizlik ile cevap vereceklerdir. Ayrıca ilgili diğer makaleleri incelemek için Cinler Alemi kategori sayfamızı inceleyebilirsiniz.