Çevirgel Duası Nedir? Okunuşu ve Etkisi nelerdir? En etkili Çevirgel Duaları Nasıl yapılır? Merak edilen tüm detaylar RealMedyum sitemizde.

Çevirgel Duası Nedir?

Ayrılan eş, kaybolan evlat, giden sevgiliyi geri getirmek için okunan dualara verilen isim Çevirgel duası olarak kabul edilir.

Duha suresi, 4 esmaya okunan nida, Rum suresinin 21. ayeti ve Fatih suresi olmak üzere 4 Ayrı bölümden oluşmaktadır. 7 Gün boyunca okunması tavsiye edilen bu dua, genellikle aşık etme duası olarak kabul edilsede aslında doğru bir yaklaşım değildir.

Şöyle uygulamak isabetli olabilir; Önce niyet edilir, kimin için okunuyorsa, kiminle kavuşmak isteniliyorsa, ona niyet edilir. Yatsı ve sabah namazlarından sonra okunmalıdır. He duada olduğu gibi duâya başlamadan en az 11 istiğfar, 11 salâvat ve Besmele-i Şerîf ile okumaya başlanır. 3-5-7-21-41 gibi tekli sayılar ile okunur. Duâ sonunda yine 11 salâvat okunur. Duamızın kabûlü için gönlünce dua edilir.

Çevirgel Duasındaki İnce Noktaya Dikkat

Burada yapılan dua ve yukarıda belirtmiş olduğumuz ayetlerde görüldüğü üzere, sadece Allah’a olan istek ve yapılan dua kapsamındadır. Bu çizginin dışına çıkmak dinen caiz değildir.

Hz. Yakup Peygamberin Duası

“Ey kendisinden başkasının; kendisinin nasıl olduğunu bilmeyen (Allah`ım)! Ey kudretine kimsenin erişemediği (Rabbim)! Benim bu sıkıntımı gider.”

Bu duayı her gün, 7 gün boyunca okuyan Hz. Yakup, 7. günün sonunda oğlu Hz. Yusuf’dan haber aldığı bir çok İslami kaynakta geçmektedir. Ancak, peygamber dahi olsa, Hz. Yusuf’a olan hasret ve özlemi, on yıllarca sürmüş sabretmiş, ağır bir imtihan dolu bir ömür sürdürmüştür. Yapılan, yapılacak tüm dualar samimi, temiz bir kalp ve hayır çizgisinde Allah’a yakararak sabırla istenmelidir.


قَالَ إِنَّمَا أَشْكُو بَثِّي وَحُزْنِي إِلَى اللّهِ 

“Sıkıntımı, keder ve hüznümü sadece Allah’a arz ediyorum.”

Hz. Yakup Peygamber uzun yıllar boyunca Yusuf Suresi 86. Ayette yer almış olduğu gibi tüm sıkıntı ve hüznünü yalnızca Allah’a arz ettiğini görmekteyiz. Allah’u Teala bu bilgiyi ayette bize vermesinin nedeni elbette aşikardır.

Birini, kendinize aşık etmez, geri getirmek ya da bağlamak için yapılacak Aşk ve Bağlama Büyüleri ise Şeytani iş olup, Allah’ın lanetlediği bir davranış olduğunu unutmayınız.


Allahım!.Bir bekleyiş içinde olanlara beklediklerini nasip et.”

Hz. Yâkub (as)

Çevirgel Duası ile İlgili Yorumlarınız

Konu ile ilgili Yorum, soru, öneri ve düşüncelerinizi konu altında ki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınız ciddi bir titizlik ve işin ehli kişiler tarafından cevaplanacaktır.